Jezgra grupe nastaje 1999. slučajnim susretom Marina Alunića, vrsnog poznavaoca i zaljubljenika u irsku tradicionalnu glazbu, i Žasmine Pankove, klasične glazbenice u potrazi za novim glazbenim "projektom". Sudbonosni susret rezultira izuzetno plodnom suradnjom i stvaranjem osnova za budući band. Okupljanje muzičara, kontinuirani rad, ljubav i ogromni entuzijazam rađa u kratkom roku prvu postavu The Skelligsa: Žasmina (violina, charango) i Marin (frulice, gitara), Maja Mustić (harmonika, kosti), Maja Odžak (mandolina, banjo) i Ivan Vučić (bodhran). Slijedi prvi javni nastup 12.3.2000. godine u splitskom klubu "Ghetto".
Grupa je ime dobila po dva otočića, bolje rečeno hridi, na 20 km od jugozapadne obale Irske - velikog i malog Skelliga. Na velikom Skelligu se nalaze ostaci samostana kojeg su svojevremeno izgradili monasi kako bi se u potpunoj izolaciji mogli posvetiti kontemplaciji i pisanju crkvenih knjiga; naime, na stjenoviti otok se može pristati jedino po potpuno mirnom moru. Danas tu borave samo ptice.
Bandu se ubrzo pridružuje pjevačica Marija Lučin, a Maju Odžak na banju i mandolini zamjenjuje Jelena Link. Od tada grupa redovito nastupa u klubovima u Splitu i drugim hrvatskim gradovima izvodeći irsku tradicionalnu instrumentalnu glazbu i pjesme na engleskom i galskom jeziku.
Na prvu godišnjicu svog javnog djelovanja, 23.3.2001., Skelligsi organiziraju svoj prvi samostalni koncert u dvorani "Teatrin na Prokurativama" na kojemu je uz domaće goste nastupala i nizozemska plesačica irskog plesa Leenke Meines. Koncert je bio izuzetno uspješan, publika je bila oduševljena, a karte su bile rasprodane tjedan dana ranije. VIŠE
Iste godine, zbog trudnoće, Mare napušta grupu, a njeno mjesto zauzima Mirko Ožić Paić.
Godinu dana nakon prvog, 1.6.2002., grupa u istom prostoru organizira drugi koncert na kojem su gosti bili Bill Dennehy (fiddle) iz USA i Johnny Brennan (tin whistles) iz Irske, a svoju ljubav prema irskoj glazbi je ponovno pokazala i Mare otpjevavši sa starim bendom par pjesama. VIŠE
2003. godine band napuštaju Mirko i Jelena, a zamjenjuju ih Jasenka Markov Anterić kao pjevačica i Filip Starešinić na frulicama i flauti.
Iste godine, pored brojnih nastupa po Dalmaciji, band održava koncerte u Dubrovniku u Lazaretima, u Splitu na tvrđavi Gripe (u okviru Festivala pokreta za kulturu mladih) i u Zagrebu na etno i world music festivalu "Nebo". Tom prilikom su održali niz koncerata u Zagrebu i okolici - turneja "Zagreb 2003". VIŠE
U 2004. slijede nastupi u klubu "Sax" u Zagrebu za St. Patrick's Day, klubovima "Capo" i "Hey Joe" u Splitu, na Viteškim turnirima u Gornjoj Stubici i Taboru, na Vrniku (malom ali PREDIVNOM otočiću kraj Korčule), Makarskoj, Cavtatu... Iste godine se Skelligsima pridružuje Terence Daniel Hayes, ili ukratko "Chuko", na djembama ("the master of djembe...")
Također je od 18. do 22. svibnja 2004., na lokacijama Splita i Salone, televizijska ekipa HTVa snimila dokumentarnu emisiju o grupi, "Taktina", autora Igora Roksandića i Mojce Piškor, s razgovorima, dva video spota, atmosferom s koncerta i predstavljanjem instrumenata. Emisija je emitirana 16.6.2004. na 1. programu HTV-a u Obrazovnom programu.
Sredinom 2004. Skelligse napušta jedan od osnivača banda, Marin Alunić, a s njim odlazi i Filip (braća po frulicama...). Bandu se pridružuje Goran Cetinić Koća na gitari i mandolini.
Danas "The Skelligse" čine Žasmina, Jasenka, Maja, Ivan, Koća i Chuko.

*Mnogo je ljudi sviralo ili pokušavalo svirati u bendu. Zato sam nastojala navesti samo one članove grupe koji su i nastupali (nadam se da nisam koga zaboravila), a ostali...neka se ne uvrijede, mi ih svejedno volimo i pamtimo :).